Tartu ülikool tähistab Gustav Adolfi päeva

Esmaspäeval, 6. novembril tähistatakse Tartu ülikoolis Rootsi kuninga, Tartu ülikooli asutaja Gustav Adolfi päeva ning Academia Gustaviana 385. asutamispäeva loengute, barokkmuusika kontserdi ja näitusega.

„Juba traditsiooniks saanud Gustav Adolfi päev kinnitab ka käesoleval juubeliaastal hariduse, kõrgemate ideaalide poole püüdlemise ja koostöö olulisust. Aegade jooksul on need olulised universitase põhimõtted jäänud peaasjalikult samaks,“ rääkis TÜ skandinavistika osakonna juhataja Kristina Mullamaa.

Kell 14 avatakse Johan Skytte poliitikauuringute instituudis (Lossi 36) näitus „Rändajate portreed“.

Kell 15 peab Uppsala ülikooli kirjanduse professor ja ülikooli raamatukogu direktor Lars Burman ettekande teemal „Talutarest uhkesse paleesse. Neli edulugu 17. sajandist“. Järgneb Kristi Viidingu, Underi ja Tuglase kirjanduskeskuse vanemteaduri loeng „Ajaloo kujundamine luule kaudu: Friedrich Meniuse ladina- ja saksakeelsed epikeediumid Gustav Adolfile“. Loengud toimuvad aadressil Jakobi 2-114.

Kell 17.20 asetatakse lilled Johan Skytte monumendi juurde Toomemäel ning Gustav II Adolfi mälestusmärgi juurde ülikooli peahoone taga.

Päev lõpeb kell 18.00 algava barokkmuusika kontserdiga. Kavaga „Kuninganna Kristiina ja tema aeg. Muusikalised sillad 17. sajandi Euroopas“ esinevad ülikooli aulas Pirjo Jonas (sopran), barokkansambel koosseisus Meelis Orgse (barokkviiul), Villu Vihermäe (viola da gamba, barokktšello), Kristo Käo (teorb, barokk-kitarr). Kõlavad Corelli, Monteverdi, Purcelli, Baltzari jt barokiaja meistrite säravad muusikapärlid. Kontsert on kõigile tasuta.

Gustav Adolfi päeva ja Academia Gustaviana 385. asutamispäeva tähistamine saab teoks Tartu ülikooli, TÜ skandinavistika osakonna, Rootsi suursaatkond Eestis ja Põhjamaade ministrite nõukogu Eesti esinduse koostöö tulemusel.

Lisainfo: Kady Sõstar, Tartu ülikooli avalike suhete spetsialist, 511 9188, kady.sostar@ut.ee.

Viivika Eljand-Kärp
Tartu ülikooli pressinõunik