Projektid ja võrgustikud
Teadustöö võrgustiku Old Norse Folklorists Network (ONFN) asutas 2010. aastal rühm õpetlasi, kelle eesmärk oli tuua kokku muinaspõhja filoloogia ja folkloristika. 20. sajandi muinaspõhja filoloogia tugineb tugevalt tekstidele, kuid teadustegevusest jäetakse sageli välja rikkalik materjal rahvalike uskumuste ja folkloori üleskirjutiste näol. Võrgustiku eesmärk on rõhutada allikate ja metoodika olulisust muinaspõhjaga seonduvas teadustegevuses ning ühtlasi arutada uurimistöös esinevaid probleeme. Võrgustiku uurimistöös on kesksel kohal muinaspõhja allikates esinevad üleloomulikud ja fantastilised motiivid.
Rahvusvaheline teadustöö võrgustik Austmarr keskendub Läänemere ümbruse rahvaste ajaloolistele kokkupuudetele. Austmarri eesmärgiks on rekonstrueerida Läänemere regiooni areng, käsitledes seda kui mitmete rahvuste vahelist kultuuriareaali, millel oli keskne roll kaasaegsete germaani, slaavi, soome ja saami rahvuste tekkes. Uurimisküsimused käsitlevad vahemikku Hansaliidule eelnevast ajast kuni hilise keskajani. Võrgustik rajati vajadusest tugevadada kommunikatsiooni ja koostööd distsipliinide ja rahvuste vahel. Nii ajalugu, arheoloogia, folkloor, filoloogia, võrdlev usuteadus, lingvistika, onomastika kui ka geeniteadus on võtnud eesmärgiks inimkonna mineviku rekonstrueerimise. Erinevates uurimisvaldkondades kasutatav metoodika on aga viinud lahknevate kujutluspiltide loomiseni Läänemere regiooni loost.
ENCOUNTERING THE OTHERWORLD IN MEDIEVAL NORDIC LITERATURE
Projekti Encountering the Otherworld in Medieval Nordic Literature (Kokkupuuted teispoolsusega keskaegses põhjamaade kirjanduses) eesmärk on saada uut teadmist ja mõistmist üleloomulikest elementidest muinaspõhja perekonnasaagades, mis pärinevad 13.-14. sajandist. Kuna perekonnasaaga žanri seostatakse eeskätt realismi ja maalähedaste konfliktidega, jäetakse üleloomulikud aspektid sageli kõrvale või käsitletakse erandina. Kasutades uusi perspektiive, on projekti eesmärgiks heita üleloomulikele elementidele uut valgust.
Folklore-Philology on võrgustik Nordplusi programmi raames. Võrgustik ühendab folkloristika, religiooni, arheoloogia ja skandinaavia keelte osakondi Islandi, Norra, Taani, Rootsi, Eesti, Leedu ja Läti ülikoolides. Interdistsiplinaarne võrgustiku uurimispunkt keskendub kokkupuudetele üleloomulikuga Muinas-Skandinaavias.
Tartu Ülikooli skandinavistika osakonna väljaannete seeria kannab nime Nordistica Tartuensia. Selles avaldatakse kas otseselt Põhjamaadega seotud või Eesti ja Põhjamaade suhteid puudutavaid töid. Väljannete seeriale pani aluse endine rootsi keele professor Stig Örjan Ohlsson. Alates 2014. aastast on väljaandel ka toimetuskolleegium. Toimetuskolleegiumi kuuluvad Åsa Arping (Göteborgi ülikool), Ásdís Egilsdóttir (Islandi ülikool), Staffan Hellberg (Stockholmi ülikool), Pernille Hermann (Aarhusi ülikool) ja Eike Schnall (Bergeni ülikool). Väljaanded on 2014. aastast eelretsenseeritavad.