Õppimine
Meie osakond pakub huvitavaid, arendavaid ja tõhusaid programme kõigil kolmel õppeastmel ning nii pea- kui kõrvaleriala jaoks.
Inglise keelt oskab Eestis tänapäeval vaat et igaüks – nõnda üldiselt arvatakse. Kuid kas tegelikult ikka oskab? Küllap olete isegi naernud vigade üle filmide subtiitrites või tundnud piinlikkust imeliku inglise keele üle tänavapildis. Üks asi on inglise keeles kuidagimoodi hakkama saada ja hoopis midagi muud tunda seda süvitsi, tajuda selle eri stiile ja kihistusi, näha keele taga ja sees ingliskeelse maailma kultuuri, tunda ennast mugavalt haritud ingliskeelses ümbruses ning samas mõista ka näiteks subkultuuride eripära. Jätka lugemist.
Inglise keele ja kirjanduse õppekava
Bakalaureuseõppekava õpitee skeem
Õppekava lühiversioon 2019/2020
Õppekava lühiversioon 2018/2019
Õppekava lühiversioon 2017/2018
Õppekava lühiversioon 2016/2017
Bakalaureuseastme õppekava programmijuht on Jane Klavan (jane.klavan [ät] ut.ee)
Magistriõppekavad on läbinud muudatused ning alates 2015. aasta sügisest on võimalik valida 3 õppekava vahel:
- Euroopa keeled ja kultuurid
inglise keele ja kirjanduse peaeriala koos filosoofiateaduskonna magistrikoolide valikuga
Tutvu õppekavaga ÕISis
- Tõlkeõpetus
Kirjalik ja suuline tõlge
Tutvu õppekavaga ÕISis
- Võõrkeeleõpetaja
inglise keele õpetaja peaeriala koos 15 lisaerialaga s.t võimalus õppida mitme aine õpetajaks
Tutvu õppekavaga ÕISis
Kõrvalerialad
Kõrvaleriala on eesmärgistatud ja terviklik õppeainete kogum 60 EAP mahus, mida üliõpilane võib valida peaeriala kõrvale õppekavas määratud tingimustel. Kõrvaleriala omandanud üliõpilane on võimeline täitma vastaval erialal lihtsamaid tööülesandeid ning kõrvaleriala baasil on võimalik sama eriala õpingute jätkamine magistriõppes. Loe kõrvaleriala valimise üldistest juhtnööridest lähemalt.
Sellele kõrvalerialale võetakse vastu üliõpilasi muude erialade õppekavadelt, kes on inglise keele riigieksamil saanud vähemalt 80 punkti. Kursuste komplekti eesmärgiks on arendada üliõpilaste inglise keele oskust nii praktiliste keeletundide kui ka inglise keelega seotud keeleteaduslike ainete kaudu; anda ülevaade inglise keelt kõnelevate maade ajaloost, ühiskonnast ja kultuurist ning ingliskeelsest kirjanusest; ning anda teadmisi inglise keele kujunemisest ja struktuurist. Et kõiki aineid loetakse inglise keeles, siis arendavad keeleoskust ka loengud, mis muu hulgas varustavad üliõpilasi ingliskeelse sõnavaraga ajaloo, kultuuri, poliitika, sotsioloogia jt valdkondadest.
Kõrvaleriala raamistikku on möödunud aastatel kuulunud ained nagu näiteks "Inglise keelt kõnelevate maade ajalugu", "Inglise keele ajalugu", "Tõlge: ajalugu, teorria, praktika", "Briti kirjandus", "Inglise keele struktuur" jne.
Kõrvaleriala annab võimaluse omandada algtasemest või täiendada teise ja/või kolmanda võõrkeele oskust ning omandada põhiteadmised nende keeltega seotud kultuuridest, laiendada ja süvendada teadmisi keele, kirjanduse ja kultuuri uurimise ja vahendamise alal. Üliõpilasel on võimalik kombineerida erinevate piirkondade keele- ja kultuuriainete mooduleid ning valida moodulite sees oma erialastele vajadustele, huvidele ja eelnevale ettevalmistusele vastav ainekomplekt. Kõrvaleriala avardab võõrkeelte erialade üliõpilaste võimalusi kujundada individuaalseid õpiteid ja valida lisaeriala magistriõppes Euroopa keelte ja kultuuride, võõrkeeleõpetaja ja tõlkeõpetuse õppekavadel või läbida eeldusained magistriõpinguteks eesti ja soome-ugri keeleteaduse või kirjandus- ja teatriteaduse õppekavadel.
Teiste erialade üliõpilastel on võimalik vastavate võõrkeelte moodulite valimisel valmistada end ette sisseastumiskatsete läbimiseks Euroopa keelte ja kultuuride, võõrkeeleõpetaja ja tõlkeõpetuse magistriõppekavadele.
Anglistika osakond pakub kõrvaleriala raames amerikanistika ja britannistika valikmoodulit (24 EAP). Mõningate näidetena moodulites käsitlevatest teemade mitmekülgsusest võib välja tuua järgmised kursused: "Ameerika Ühendriikide ajalugu", "Eksootika 20. sajandi lääne popkultuuris", "Kanada preeria ingliskeelse kirjanduse teke ja kujunemine", "Ameerika inglise keele släng", "Fotograafia kirjanduses", "Beat kirjandus" jne. Soovi korral võib moodulist valida aineid valik- või vabaaineteks. Moodulis loetletud ained on asendatavad konkreetse semestri amerikanistika-britannistika tunniplaanis pakutavate ainetega.