Lingua Latina
Õppetöö kestab 16 nädalat (vt akadeemilist kalendrit).
NB! Tartu Ülikool on üle minemas uuele õppeinfosüsteemile. Sellega seoses võib kursuste detailse info avamisel esineda tõrkeid. Kolledži koordinaatorid vastavad teie küsimustele meeleldi e-posti või telefoni teel.
Klõpsa huvipakkuval kursusel, et näha ainekirjeldusi, toimumisaegu jm õppeinfosüsteemis.
Tunniplaane saab vaadata klikates ÕIS II-s kursuse nimetuse all olevale nupule “Toimumised”.
Erialased keelekursused:
- HVLC.02.002 Ladina keel filoloogidele (3 EAP)
- HVLC.02.006 Ladina keel teoloogia bakalaureuseõppele (6 EAP)
- FLKE.05.009 Farmaatsiaalane ladina keel (3 EAP)
- FLKE.05.010 Ladina keel loodusteadlastele: grammatika- ja terminoloogiakursus (3 EAP)
- FLKE.05.011 Ladina keel soome-ugri filoloogidele (3 EAP)
Tartu Ülikooli tudengitele ja külalisüliõpilastele teistest Eesti kõrgkoolidest on kursustel osalemine üldjuhul tasuta (vt milliste Eesti kõrgkoolidega on Tartu Ülikoolil koostööleping). Kui õpid aga tasulisel õppekaval, siis tuleb ka keelekursuste eest tasuda samamoodi nagu kõigi teiste ainete eest. Infot õppetasude kohta leiad ülikool pealehelt, vt õpingute eest tasumine. Vaata juhiseid, kuidas registreeruda õppeinfosüsteemis.
Vajalik info mitte-tudengile kursuse hindade, registreerimise jms kohta.
Tartu Ülikool on Eesti Töötukassa koostööpartner. Vt koolitusprogrammide võimalusi töötavale inimesele.
Ladina keel on riigikeeleks Vatikanis. Tänapäeval on ladina keele rääkijaid vähe, kuid austajaid palju. Ladina keelt võib Tartu Ülikoolis kuulda näiteks 1. detsembril emakeelse ülikooli aastapäeva aktusel audoktorite promoveerimisel. Soome Raadio edastab igal nädalal ladinakeelseid uudiseid tähtsamate nädalasündmuste kohta. Seda keelt räägivad tänapäeval eelkõige fanaatikud, kuid ladinakeelsete tekstide mõistmine ja ladinakeelse terminoloogia tundmine on vajalik mitmetes valdkondades, nt meditsiinis, loodusteadustes ja õigusteaduses.
Tänapäeval kipuvad ladina keele oskajad seda hääldama oma emakeele aktsendiga. Ladina keel on sarnane itaalia keele ja teiste romaani keeltega, kuid teda eristab neist keerukam grammatika – ladina keeles on kolm sugu, viis käändkonda ja neli pöördkonda.
Samas sõnade tuletamine on väga loogiline, näiteks: scribere – kirjutama; scriba – kirjatoimetaja; scriptor – kirjanik; scriptum – kirjutatu, kirjutis; scriptura – kirjutamine, koostamine, (kirjalik) looming.