Eesti viipekeel
Õppetöö kestab 16 nädalat (vt akadeemilist kalendrit).
NB! Tartu Ülikool on üle minemas uuele õppeinfosüsteemile. Sellega seoses võib kursuste detailse info avamisel esineda tõrkeid. Kolledži koordinaatorid vastavad teie küsimustele meeleldi e-posti või telefoni teel.
Klõpsa huvipakkuval kursusel, et näha ainekirjeldusi, toimumisaegu jm õppeinfosüsteemis.
Tunniplaane saab vaadata klikates ÕIS II-s kursuse nimetuse all olevale nupule “Toimumised”.
Üldkeelekursused:
HVLC.09.045 Eesti viipekeele algkursus (6 EAP)
Tartu Ülikooli tudengitele ja külalisüliõpilastele teistest Eesti kõrgkoolidest on kursustel osalemine üldjuhul tasuta (vt milliste Eesti kõrgkoolidega on Tartu Ülikoolil koostööleping). Kui õpid aga tasulisel õppekaval, siis tuleb ka keelekursuste eest tasuda samamoodi nagu kõigi teiste ainete eest. Infot õppetasude kohta leiad ülikool pealehelt, vt õpingute eest tasumine. Vaata juhiseid, kuidas registreeruda õppeinfosüsteemis.
Vajalik info mitte-tudengile kursuse hindade, registreerimise jms kohta.
Tartu Ülikool on Eesti Töötukassa koostööpartner. Vt koolitusprogrammide võimalusi töötavale inimesele.
Kus eesti viipekeelt räägitakse?
Eesti viipekeelt kasutatakse peamiselt Eestis. Viipekeelseid kurte on hinnanguliselt 0,1 % rahvastikust, seega on Eestis 1300 kurti viipekeele kasutajat. Kuid viiplejate koguarv on umbes 4500, sest lisaks kurtidele viiplevad ka nende kuuljad pereliikmed, viipekeeletõlgid ja üha enam kuuljad viipekeele huvilised.
Eesti viipekeel on loomulik keel ning see on kantud maailma keelte andmebaasi Ethnologue. Eesti viipekeel on visuaal-motoorne keel. See tähendab, et eesti viipekeelt
väljendatakse käte, keha ja näo abil ning tajutakse silmadega. Viipekeelt õppides tuleb õppida maailma tajuma visuaalselt ja harjutada oma keha kasutamist keeleaparaadina.
Viiplemine toimub viiplejat ümbritsevas ruumis (viiperuumis).
Viipekeele viipevara ehk leksika koosneb viibetest. Viiped ehk viipemärgid koosnevad viiest osast:
käekujust, moodustuskohast, liigutusest, suupildist ja näoilmest.