2018
Näituse avamine: “Kalliope Austria. Naised ühiskonnas, kultuuris ja teaduses“ 04.12.2018
Fotonäituse "In the Minds of the XI Latvian School Youth Song and Dance Celebration" avamine, 16.11.2018
9. novembril avas Läti Vabariigi Suursaadik Eestis T.E. Raimonds Jansons maailma keelte ja kultuuride kolledži Lossi 3 õppehoone trepigaleriis fotonäitus 2015. aastal toimunud XI Läti koolinoorte laulu- ja tantsupeost. Fotode autoriks on Zaiga Steina.
Näituse avamine kuulub Läti 100. sünnipäeva tähistamise programmi ning on sissejuhatuseks suurele Läti 100 eriprogrammile ERMis 18. novembril. Ürituste peakorraldajaks on Tartu Läti Selts „Terbata“
Fotod avamisest: Andres Tennus (TÜ)
Prof. Marko Pajevići inauguratsiooniloeng „Suhe maailmaga. Poeetiline mõtlemine ja tegelikkus“,11.10.2018
Enda inauguratsiooniloengul arutleb professor Marko Pajević, et kui tahame maailma mõista, peame kõigepealt aru saama, kuidas me maailmaga suhestume. Professori arvates peame tajude mõtestamisel paratamatult appi võtma keele. Meie meelelised tajud käivad läbi sõnade, mis aitavad meil neist aru saada ning selgeks teha, mida me maailmaks üldse peame – mis on meie maailmavaade. Tähendus tuleb järelikult keele kaudu. Marko Pajević on avaldanud monograafiad Paul Celanist, Franz Kafkast ja poeetilisest mõtlemisest ning arvukalt artikleid poeetika eriaspektidest. Tema hiljutiste ja käimasolevate projektide kohta võib leida teavet aadressil apt.ut.ee.
Loe pikemalt ja vaata loengu salvestust siin.
Professor Pajevići tööd Tartus toetatakse Tartu Ülikooli ASTRA projektist PER ASPERA, mida rahastab Euroopa Regionaalarengu Fond.
Fotod: Andres Tennus (TÜ)
6. rahvusvaheline tudengikonverents "Bridges in the Baltics", 5-6.10.2018
Esimene samanimeline konverents toimus 2013. aasta sügisel Tartu Ülikoolis, seejärel on üliõpilased kohtunud Riias, Vilniuses, Varssavis ja Stockholmis. Tänavune, taas tagasi Eestisse jõudnud konverents on pühendatud Eesti, Läti ja Leedu vabariigi 100. sünnipäevale. Seekord on kõige rohkearvulisemalt esindatud Läti ja Leedu kõrgkoolide üliõpilased, kuid tullakse ka Venemaalt, Saksamaalt, Poolast, Tšehhist, Rootsist, Itaaliast ja mujalt. Ettekannete teemad ulatuvad keeleteaduslikest uurimustest kirjandusloo-, ajaloo-, kunsti- ja ühiskonnakäsitlusteni. Peale tudengite astuvad konverentsil üles kolme Balti riigi teadlased. Lätit esindab keeleteadlane, Läti ja Helsingi ülikooli professor Laimute Balode, Leedut Vilniuse Ülikooli ajaloodotsent Jurgita Verbickienė ja Eestit Tallinna Ülikooli keeleteadlane professor Anna Verschik. Konverentsi programmi osana avati kolledži Lossi 3 õppehoones ka posternäitus leedu ja läti keelest, kirjandusest ja kultuurist.
Fotod: Andres Tennus (TÜ) ning TÜ maailma keelte ja kultuuride kolledž
Prof. Janika Pälli inauguratsiooniloeng „Sõna jõud: Vana-Kreeka ja Rooma poeetikast, retoorikast ja teadustest meie elus“,18.09.2018
Janika Päll vaatleb inauguratsiooniloengul viise, kuidas tänapäeval kasutatakse antiikaja õpetusi sõna jõust ja nauditakse nende vilju.
Loe pikemalt ja vaata loengu salvestust siin.
Fotod: Andres Tennus (TÜ)
Prof. Sara Bédard-Goulet inauguratsiooniloeng „Moodsa maailma asustamine: Jean Echenoz’ romaanid“, 29.05.2018
Professor Bédard-Goulet esitab oma loengus Prantsuse kirjaniku Jean Echenoz’ (snd 1947) romaani „Nous trois“ („Meie kolm“, 1992) kirjandusliku analüüsi, et näidata, mis juhtub ruumi ja kohtade asustamisega siis, kui Maa ise sekkub armukolmnurka. Echenoz’ romaanid, mida autor ise määratleb geograafilistena, aitavad eriti hästi mõtiskleda asustuse ja selle tänapäevase tähenduse üle.
Poola kultuuri päevad 24.-27.05.2018
Juba teist korda toimuvate Poola kultuuri päevade programmis leidub kontserte, töötubasid, filmiõhtuid, võistlusi ja palju teisi mitmekesiseid tegevusi nii suurtele kui väikestele huvilistele.
- Poola organisti ja barokkoreli eksperdi Krzysztof Urbaniaki kontsert Pauluse kirikus
- Trükimuuseumi linoollõike töötuba ja sõnalahing
- Kultuuriderikas Tartu: "Poola" (loeng, vareenikute meisterdamine ja Poola õlude degusteerimine)
- Mänguasjade meisterdamine Tartu Mänguasjamuuseumis
- Poolapärane vegan brunch toidukohas Göök
- Poola tantsude töötuba Genialistide Klubis
- Mänguline keeletund TÜ maailma keelte ja kultuuride kolledžis
- Kohtumine raamatu "Porisse tallatud lootus" autori Jacek Cieleckiga raamatuklubis Fahrenheit 451
- Poola kaasaegse kino hinnatuima autori Pawel Pawlikovski Oscari võitnud filmi “Ida” (2013) linastus Tartu Elektriteatris
Rohkem pilte ja muljeid leiad Poola kultuuri päevade Facebooki lehelt.
Prof. Luc van Doorslaeri inauguratsiooniloeng „Tõlketeaduse vahepealsus“, 16.05.2018
Ammugi on möödas ajad, mil tõlkimist peeti pelgalt keeleliseks toiminguks. Tõlkija tegutseb oma vahekultuuris, kus iga ülekanne tuleb mitu korda läbi arutada, ümber paigutada ja uuesti vahendada. Oma inauguratsiooniloengus uurib professor van Doorslaer, millisel määral kajastub tõlkimise tänapäevasus sellise (inter)distsipliini nagu tõlketeadus institutsionaliseerumises või mil määral saab see seal kajastuda.
Prof. Raili Marlingu inauguratsiooniloeng „Kriitiline lugemine poliitiliste afektide ajastul“, 14.06.2018
Ajal, mil viha, hirm ja nördimus on poliitiliste kampaaniate võtmevahendid, vajavad inimesed teravdatud kriitilist teadlikkust. Professor Raili Marlingu loeng on ajendatud feministlikest afektiteooriatest, ent ta küsib, kuidas saavad kriitikajärgse ajastu kirjandus- ja kultuuriuurijad rääkida kaasa ühiskondlikes aruteludes.
Loe pikemalt ja vaata loengu salvestust siin.
Fotod: Andres Tennus (TÜ)
Virtuaalkaardi "Saksa Tartu / Deutsches Dorpat" esitlus ja jalutuskäik 07.05.2018
Tartu Linnamuuseumi ja Tartu Ülikooli maailma keelte ja kultuuride kolledži germanistika osakonna koostöös on valminud virtuaalne kakskeelne kultuurilooline kaart “Saksa Tartu / Deutsches Dorpat”.
Virtuaalkaardi põhjal on koostatud ka kakskeelne paberkaart, mis pakub välja ühe võimaliku jalutuskäigu Saksa Tartu radadel. Kaardistatud lood on heaks kaaslaseks jalutuskäikudel Tartus ning loodetavasti inspireerivad ka ise edasi lugema ja avastama. Voldik on kättesaadav siin.
Kaardirakendus valmis TÜ baasfinantseeringu, linnamuuseumi ja kultuuriministeeriumi toel.
7. mail toimus kirjandusfestivali Prima Vista programmi raames virtuaalkaardi esmaesitlus, mida viisid läbi Reet Bender (TÜ germanistika osakond) ja Kadi Kähär-Peterson (TÜ ajaloo doktorant).
Fotod: Uku Peterson (DiskoAD)
Fotonäituse "Au coeur de Mai 68" avamine 02.05.2018
kolledži trepigaleriis
Philippe Gras' aastakümneid avaldamata fotod leiti kunstniku erakogust alles pärast tema surma 2007. aastal. Need pildid pakuvad 68. aasta maikuu sündmustele teistsugust vaatenurka. Kui seni nähtud fotodel kujutatakse tolle aja rahutusi valdavalt kangelaslikult: barrikaadid, tänavakive heitvad mässajad, protesteerija õlul lippu lehvitav kaunis naine, Cohn-Bendit väljakutsuvalt politseinikutele naeratamas, siis Gras' tutvustab realistlikumat vaatepilti. Ta näitab meile inimtühje tänavaid, grafitit metroos, tänavakive korjavaid inimesi, magavaid mässajaid ja toidujärjekorras ootavaid politseinikke. Ta näitab uitajaid või teadmata põhjusel politsei eest põgenevat õpilast. Igaüks, kes tänavarahutustest osa võtnud, teab, et enamasti näeb sedasorti situatsioonides just taolist vaatepilti. See muudabki kogu Philippe Gras’ loomingu äärmiselt liigutavaks.
Näitus "Au cœur de mai 68" on sündinud Philippe Gras' sõprade seltsi ja Les Films des quatre Planètes koostööl.
TÜ maailma keelte ja kultuuride kolledž tänab Prantsuse Instituuti Eestis, kelle vahendusel näitus meieni jõudis.
Sõnavõtud:
- Tanel Lepsoo, TÜ maailma keelte ja kultuuride kolledži prantsuse kirjanduse lektor
- Sara Bédard-Goulet, TÜ maailma keelte ja kultuuride kolledži romanistika professor
- Virginie Philibert, Prantsuse saatkonna keelelise koostöö atašee, Prantsuse Instituudi direktori asetäitja
Avamist jäädvustas Andres Tennus (TÜ)
Klaidas Navickase paberlõigete isikunäituse avamine 07.03.2018
7. märtsil avasid Leedu vabariigi suursaadik Eestis Giedrius Apuokas ja Tartu ülikooli prorektor professor Anneli Saro Tartu ülikooli maailma keelte ja kultuuride kolledži trepigaleriis Leedu käsitöömeistri Klaidas Navickase paberlõigete isikunäituse.
Klaidas Navickas on sündinud 30. novembril 1962. a Lääne-Leedu väikelinnas Raseiniais. Praegu elab ta Vilniuse lähistel asuvas väikelinnas Grigiškėses, elukutselt on ta jurist, riigiteenistuja. Paberkunstiga, täpsemalt paberlõigetega, hakkas 1988. aastast Leedu käsitöömeistrite liitu kuuluv mees tegelema 1991. aastal. 2009. aastal anti Klaidas Navickasele Leedu traditsioonilise käsitöö meistri tiitel.
Näituse avamine oli osa Tartu ülikoolis 6.-10. märtsini toimunud kolmandatest Leedu päevadest, mis sel korral olid pühendatud taasloodud Leedu riigi 100. aastapäevale ja 11. märtsi (1990) iseseisvuse taastamise päevale. Loe lähemalt pressiteatest.
Pildid: Andres Tennus (TÜ)
Hetki rahvusvahelisest hiina keele õpetajate sümpoosionist 2.-3.03.2018
2.-3. märtsil peeti TÜ maailma keelte ja kultuuride kolledžis rahvusvahelist sümpoosioni hiina keele kui võõrkeele õpetamise metoodilistest ja praktilistest küsimustest. Loe lähemalt pressiteatest.
Sümpoosiumi raames avati kolledži raamatukogus ka posternäitus "Sinoloogia ja hiina keele õpetamine Tartu Ülikoolis" koos TÜ vilistlase kunstnik Virge Loo tušimaalide seeriaga "Sah-sah".
Pildid: TÜ maailma keelte ja kultuuride kolledž ja Prof. Yea-Fen Chen (Indiana Ülikool)
2018.02.23 Kolme rektori stipendium
Balti riikide keelte stipendiumi ehk nn kolme rektori stipendiumi asutasid 2017. aastal Tartu, Läti ja Vilniuse Ülikooli rektorid, et edendada eesti, läti ja leedu keele ning kultuuri õpetamist ja õppimist. Esimest korda anti stipendium välja Eestis 2017/2018 õppeaastal. Selle võitis TÜ eesti ja soome-ugri keeleteaduse tollane magistrant Milda Dailidėnaitė, kes omandas eesti keele Vilniuse Ülikoolis, läbides eesti ja leedu keele bakalaureuseprogrammi, ning jätkas eesti keele ja keeleteaduse õpinguid Tartu Ülikoolis.
Kolme rektori stipendium anti üle Eesti Vabariigi 100. aastapäevale pühendatud kontsertaktusel 23. veebruaril.
Allikas: Tartu Ülikooli ajakiri
Foto: Andres Tennus (Tartu Ülikool)
Kogu aktuse galerii
Balti riikide keelte stipendiumikonkursi lõppvoor 22.02.2018
Möödunud aasta novembris kohtus TÜ rektor Volli Kalm Riias oma kolleegidega Läti ja Vilniuse ülikoolist. Kohtumise tulemusel kuulutasid kolme ülikooli rektorid ühiselt välja Balti riikide keelte stipendiumikonkursi, millega soovitakse edendada eesti, läti ja leedu keele ning kultuuri õpetamist ja õppimist.
Esimese konkursi lõppvooru valiti välja 5 tublit tudengit. Võitja kuulutatakse välja 23. veebruari kontsertaktusel Tartu Ülikooli aulas.
Rohkem infot stipendiumi kohta leiab siit.
© Tartu Ülikool