2017
Türgi kultuuri päev: ebru töötuba
14. detsembril toimus koostöös Türgi suursaatkonna ja Yunus Emre Instituudiga Türgi kultuuri päev, mille raames tutvustas Garip Ay Instanbulist ebru kunsti (paberi marmoriseerimine) ja vaadati Türgi filmi „Istanbul Kırmızısı“ (Punane Istanbul).
Fotod: Helen Haas (TÜ)
Ingrīda Ivane näituse "Rännuteelt" avamine
22. novembril avati Lossi 3 õppehoone trepigaleriis Ingrīda Ivane näitus "Rännuteelt".
Elutee on lätlanna viimasel ajal toonud üha sagedamini ja pikemaks ajaks Emajõelinna. See aga tähendab pikki bussisõite Riiast Tartusse ja tagasi. Nendel tundidel on ta tihtipeale visandanud kohti, kus buss veidi peatub, kuid joonistanud on ta ka Tartus, Tallinnas ja Riias jalutades. 25 pildiga näitus on omamoodi päevik, kus ta ei kirjelda oma kogemusi mitte sõnadega, vaid värvide ja joontega.
Loe näituse kohta pikemalt siin.
Rootsi Suursaatkonna ja Rootsi kaubanduskoja stipendiumi üleandmine
Rootsi suursaatkond ja Rootsi kaubanduskoda Eestis kuulutasid suve alguses välja stipendiumikonkursi. Stipendiumi pälvisid Mari-Liis Korkus ja Marite Sild.
Stipendiumi finantseerijad soovivad toetada ja arendada Rootsi ja Eesti ärisuhteid. Toetusega tunnustatakse tudengit väga heade õpitulemuste eest ja julgustatakse valitud erialal ka magistrantuuris õpinguid jätkama. Samuti eeldati kandidaatidelt ühiskondlikku aktiivsust ja/või oma erialaste teadmiste rakendamist tööelus. Loe edasi...
Fotod: Andres Tennus (Tartu Ülikool)
Reformatsiooni 500. aastapäevale pühendatud näituse avamine
27. septembril avati Lossi 3 õppehoone trepigaleriis reformatsiooni 500. aastapäevale pühendatud näitus "Here I Stand...". Reformatsiooni tähendusest ajaloos ja tänapäeval kõneles kirjanik Meelis Friedenthal. Germanistika osakonna eestvedamisel oli välja pandud ka valik teemakohast kirjandust, mis spetsiaalselt näituse avamiseks Saksamaalt tellitud. Raamatutega saavad huvilised tutvuda maailma keelte ja kultuuride kolledži raamatukogus (Lossi 3-213). Näituse tekstiline osa on inglise keeles.
Näitus jääb avatuks 19. oktoobrini.
Fotod: TÜ maailma keelte ja kultuuride kolledž
Näituse "Visual Power: 21st Century Native American Artists/Intellectuals" avamine
Pressi– ja kultuuriaseatašee David Wacker USA saatkonnast Eestis avas 10. mail kolledži trepigaleriis posternäituse "Visual Power: 21st Century Native American Artists/Intellectuals", mis käsitleb USA-s elavaid erinevatest indiaani hõimudest pärit kunstnikke/intellektuaale. 20. sajandi keskpaigast alates on USA-s kasvanud teadlikkus toetada ja innustada kaasaegse indiaani kunsti arengut, loomist ja dokumenteerimist. Näitus keskendub kaheteistkümnele indiaani suguharudest pärit kaasaegsele kunstnikule, kes on tegutsenud nii haridusvaldkonnas, kuraatorite, kriitikute kui ka kunstiajaloolastena, olles seejuures säilitanud sidemed oma hõimkonna ja selle pärandiga.
Fotod: Andres Tennus (Tartu Ülikool)
Artiklikogumiku "Zum Beispiel Estland. Das eine Land und die vielen Sprachen" esitlus
11. mail esitleti Lossi 3 õppehoone fuajees Saksamaal mainekas Wallsteini kirjastuses ilmunud artiklikogumikku "Zum Beispiel Estland. Das eine Land und die vielen Sprachen", mille koostajateks on Silke Pasewalck, Anna Bers ja Reet Bender. Kogumikku koondatud artiklid tegelevad Eesti kultuurilise ja keelelise mitmekihilisusega nii ajaloolisest kui ka tänasest perspektiivist lähtudes. Raamatuesitlus toimus Saksa Kevade programmi raames ning kohal oli ka Saksamaa Liitvabariigi suursaatkonna kultuuriatašee Ulrich Köhn.
Poola kultuuri päevad Tartus 2017
7.-9. aprillil toimusid Tartus Poola kultuuri päevad. Kolmepäevase minifestivali programm sisaldas loenguid, töötubasid ja mitmekesiseid tegevusi nii suurtele kui väikestele huvilistele. Loengutes sai teada, mis teeb poola lihavõtete traditsioonid eriliseks, kuhu Poolas kindlasti reisima peaks ja millised ebausukombed on poola kultuuris enim levinud. Töötubades õpiti poola rahvatantse ja -laule, valmistati pelmeene ja värviti pühademune. Poola päevade eestvedajaks TÜ maailma keelte ja kultuuride kolledžis oli poola keele ja kultuuri külalislektor Joanna Dagmara Dobosz.
Kõik ürituse pildid leiad Poola kultuuri päevade Facebooki lehelt
Klassikalise filoloogia kevadkool "Antiikaja kirjandus lastest ja lastele" Kampaania maakonnas Itaalias
TÜ klassikalise filoloogia eriala üliõpilased viibisid 13.-20. aprillil 2017 kevadkoolis Napolis (Itaalias) ning selle lähiümbrusse jääva antiikse Kampaania maakonna olulisemates antiiksetes paikades. Seekordse kevadkooli teemaks oli "Antiikaja kirjandus lastest ja lastele", mis lähtub praegusest laste- ja noortekultuuri aastast.
Gooti kirja lugemise kursus
24.-26. aprillini toimus Saksa kevade programmi raames paleograafiakursus nii algajatele kui ka edasijõudnutele, kus dr. Manfred von Boetticheri käe all sai harjutada gooti kirjas käsikirja lugemist. Nn. gooti kiri ehk fraktuur kujutab endast saksa keele ajaloolist kirjaviisi, mida Saksa keeleruumis kasutati kuni Teise maailmasõjani välja. See tähendab, et valdav enamus saksakeelsest käsikirjalisest ainesest Eestis on kirja pandud fraktuuris - ja ligipääsetav ainult neile, kes oskavad seda lugeda (ja mõistavad mingil määral saksa keelt). Paleograafia kujutab endast aga käsikirjade lugemise kunsti.
Läti-eesti tõlkeseminar
12. aprillil toimus Läti-eesti tõlkeseminar, kus TÜ läti keele õppijad Aive Mandel, Evelin Arust ja Contra esitasid ilukirjandustekstide tõlkimise projekti tulemusi ning vestlesid kahe keele sarnasustest ja erinevustest.
Fotod: Andres Tennus (Tartu Ülikool)
Leedu päevad 2017
2.–9. märtsini toimusid Tartu Ülikoolis Leedu päevad, millega tähistati ühelt poolt Leedu taasiseseisvumise aastapäeva, teisalt aga tutvustati tartlastele leedu kultuuri. Mitmekülgsesse programmi kuulus nii Leedu kultuuriõhtu Tartu Loodusmajas, kus sai nautida leedu rahvatantse, harjutada polüfoonilist lauluvormi sutartinės ning meisterdada kuulsat leedu rahvustoitu tsepeliine kui ka filmiõhtud ning Tartu Oskar Lutsu Nimelise Linnaraamatukogu lasteosakonnas toimunud muinasjutuhommik, kus tutvustati Leedu lastekirjaniku Lina Žutautė „Kake Make” sarja raamatuid. Lisaks avasid Leedu Vabariigi suursaadik Eestis Neilas Tankevičius ja Tartu Ülikooli rektor professor Volli Kalm Lossi 3 õppehoone trepigaleriis Eesti Rahvusarhiivi koostatud näituse „Koos iseseisvuse teel” ning samal õhtul toimus Tartu Ülikooli peahoones ingliskeelne diskussioon.
Fotod: Andres Tennus (Tartu Ülikool)
Doktorikooli intensiivseminar: "Event in Literature, Arts and Life"
16.-17. veebruaril toimus kultuuriteaduste ja kunstide doktorikooli intensiivseminar pealkirjaga "Event in Literature, Arts, and Life". Esimesel päeval rääkisid nimekad külalislektorid Belgiast, Norrast ja Prantsusmaalt sündmuste kujutamisest filosoofilises, kognitiivses ja kirjanduslikus võtmes. Teisel päeval oli magistrantidel ja doktorantidel võimalus endil kaasa lüüa, osaledes nii grupitöödes kui ka avalikes aruteludes.
Fotod: Kristi Henno (TÜ multimeedia)